Ako správne použiť papier na pečenie?

papier-pecenie-cesto>

Nevyhnutnosť v kuchyni? Papier na pečenie sa so svojou všestrannosťou radí medzi povinnú výbavu každej domácnosti, ale aj cukrárov. Ako ho správne používať a na čo všetko? Prezradíme vám niekoľko dôvodov, vďaka ktorým ho vo vašej cukrárskej kuchyni postavíte na piedestál.

Ktorou stranou ukladať papier na pečenie?
6 Tipov ako využiť papier na pečenie
Ako ešte môžeme využiť papier na pečenie?
Aké je ideálne zloženie papiera na pečenie?

Ktorou stranou ukladať papier na pečenie?

Papier na pečenie ukladajte lesklou stranou nahor. To znamená, že lesklá strana bude pokrytá cestom, tá matná bude smerovať dole k plechu. Pred položením papiera navlhčite formu.

Vhodná strana papiera na pečenie

Ak podklad pred uložením papiera na pečenie mierne navlhčíte, papier sa naň prisaje, nebude sa vám šmýkať a navyše sa jednoduchšie vyrovná. Alebo ho poriadne skrčte v rukách, narovnajte a až následne umiestnite na vlhký plech.

6 Tipov ako využiť papier na pečenie

 1. Použite ho aj viackrát

  Viackrát použitý papier na pečenie


  Papier na pečenie použite pokojne aj viackrát, ak sa vám po pečení príliš nezašpinil alebo nepotrhal. Týmto krokom šetríte nielen svoj čas, ale aj peniaze.

 2. Forma z papiera na pečenie

  Nemáte k dispozícii okrúhly alebo oválny plech, prípadne máte cesto na chlieb redšie? Vytvorte si z papiera na pečenie obruč - oválnu alebo okrúhlu formu, ktorá cestu zabráni rozliať sa na všetky strany a udrží vám tak požadovaný tvar.

 3. Lievik z papiera na pečenie?

  Aj to sa dá. Vytvarujte z neho kornút, na dolnom konci ho prestrihnite a provizórny lievik máte hotový.

  Lievik z papiera na pečenie

 4. Papier na pečenie na krehké cesto

  Cesto sa vám všade lepí a nedá sa poriadne rozvaľkať? Dajte ho medzi dva papiere na pečenie a máte po probléme. Vaľkať môžete do aleluja, navyše sa vám cesto od papiera veľmi jednoducho prenesie na plech.

  Papier na pečenie na hladké cesto

 5. Z papieru na pečenie košíčky na muffiny

  Nemáte po ruke košíčky na muffiny ale cesto je už zarobené? Z papieru na pečenie si vytvorte košíčky, ktoré vám cesto udržia v požadovanom tvare a navyše sa muffiny naň neprilepia.

 6. Fotogenický papier na pečenie

  Nezabudnite ani na prezentáciu. Či už ako príspevok na sociálnych sieťach alebo na vašej stránke. Fotenie s papierom na pečenie dodá vašim fotkám úplne iný ráz a autentickosť.

Ako ešte môžeme využiť papier na pečenie?

Vlastnosti, ktoré má papier na pečenie využijete aj pri zdobení. Roztopte si čokoládu, namaľujte s ňou na papier rôzne obrazce a nechajte ju stvrdnúť. Bez najmenších problémov ju od papiera odlepíte a môžete zdobiť.

Tipy na použitie papiera na pečenie

Papier na pečenie je vhodný aj na vystielanie cukrárskych krabíc. Zabránite tak premočeniu krabíc od vašich zákuskov. Papier na pečenie neprepustí vlhkosť ani mastnotu a môžete sa spoľahnúť, že sa vaše sladké výtvory dostanú k zákazníkom bez väčších problémov.

A ešte jeden tip navyše: Papier na pečenie si vyberajte u osvedčených dodávateľov, ktorí vedia garantovať jeho zloženie, ale aj vlastnosti.

Aké je ideálne zloženie papiera na pečenie?

Ideálny papier na pečenie je vyrobený z prírodných materiálov, ktorý bez problémov zadržiava tuk aj vlhkosť. Rôzne veľkosti pergamenového papiera vhodného na vystieľanie krabíc nájdete aj u nás v eshope.