Stretnutie medovnikárok na Slovensku

image_3862d2d2b3b9efe>

Ak hľadáte recept na medovníky, nie je lepšie miesto ako to, kde sa stretnú medovnikárky z celého Slovenska ale aj spoza hraníc, aby si vymieňali skúsenosti, rady, nápady a hlavne spolu piekli a zdobili medovníky. A slovo spolu je v tomto prípade naozaj dôležité.

Sutaz medovnikariek

Desiatky receptov na medovníky

„Keď prechádzate celým Slovenskom, v každom kúte nájdete medovnikárku, ktorá je vám nápomocná radou, surovinou alebo materiálom, alebo len jednoducho prídete na kávu ako ku známej alebo k rodine,“ hovorí organizátorka stretnutia medovnikárok Agáta Jančušová.

Ide už o šieste takéto stretnutie v priebehu desiatich rokov. A práve tohoročné bolo výročné. Zasadili ho preto presne na to isté miesto, kde sa videli prvýkrát, v Dudinciach.

Mäkké medovníčky z rôznych kútov sveta

Okolo päťdesiat medovnikárok zo Slovenska, ale aj zo Srbska či Rumunska sa stretlo nielen kvôli svojmu umeniu či technikám, ktorými inšpirujú ostatné.

makke medovniky

Prevažná väčšina z nich sa pozná už roky a funguje ako rodina. „Viem, že ktorejkoľvek z nich môžem volať aj o polnoci a bude tu pre mňa, nielen čo sa týka medovníkov, ale aj osobných vecí,“ dopĺňa medovnikárka Tánička Pavlovičová.

Recept na medovníky od Táničky si môžete prečítať tu.

A že sa na stretnutí diali veci. Medovnikárky sa navzájom učili rôzne techniky zdobenia medovníkov od klasickej bielej polevy, cez pečiatkovanie, vyšívanie, čipku až po vitrážové zdobenie.

zdobenie medovníkov

„Na stretnutí sa vždy predvádzajú nejaké nové techniky zdobenia medovníkov. Kto chce, môže si ich vyskúšať. Lebo keď to vidíte na videu, nie je to nikdy také, ako keď to vidíte naživo. Môžete si to vyskúšať a porozprávať sa o tom,” pokračuje v rozprávaní Tánička.

príprava medovníkov

Medovnikárstvo je aj o tvorivosti

Témou súťaže pečenia a zdobenia medovníkov, ktorá je už od začiatku súčasťou stretnutí medovnikárok, bolo Slovensko. Práve širokosť témy dávala medovnikárkam možnosť byť naozaj kreatívne a vycibriť svoju fantáziu.

motiv upecenych medovnikov

Klasické srdiečka, 3D medovníky, priestorové, ktoré sú vždy výzvou v zlom počasí, vyšívané alebo čipkované. A keďže ide o súťaž, medovnikárky v nej mohli získať pre ich prácu hodnotné ceny.

Vyherkyne sutaze medovnikariek

„Už tretím rokom toho môžeme byť súčasťou. Okrem vzoriek darčekových krabičiek a krabičiek s okienkom podporujeme práve súťaž v zdobení medovníkov a prvé tri miesta od nás získali poukaz na nákup u nás v e-shope packpack,“ hovorí Rasťo Dvorčák.

Medovniky v darcekovej krabici
Medovníky môžete zabaliť do darčekovej krabice s drevitou vlnou. 

Po niekoľkých dňoch vôňa medovníkov ustala. Ale len v Dudinciach a len na pár hodín, kým sa medovnikárky nepresunú domov, aby sa mohli ďalej venovať tomu, čo milujú. Lebo „medovník vie potešiť trikrát - prvýkrát svojim vzhľadom, druhýkrát svojou vôňou a tretíkrát chuťou, tak to hovorila naša priateľka Mirka Valicová,“ uzatvára rozhovor medovnikárka Zuzka Barčáková.