Lis na kvety z prebytočných krabíc

lis-na-kvety-krabica>

Krabice, s ktorými si už neviete rady a pergamenový papier či papier na pečenie. To je základ lisu, ktorý vám poslúži na napĺňanie vašeho voňavého herbáru.

Môžete využiť aj knihy, ale nemusíte. Knihy nechajte v knižnici a na lisovanie kvetov si vyrobte praktický lis z toho, čo nájdete doma. Nič moc dokupovať netreba a aspoň využijete to, čo by inak skončilo v koši.

Material na lis

Nachystajte si:

  • 2 ks menších dosiek
  • prebytočné krabice
  • pergamenový papier alebo papier na pečenie
  • orezávač
  • 4 ks vratových skrutiek
  • 4 ks krídlových matíc
  • 4 ks podložiek
  • skrutkovač
  • ceruzku
  • kvety alebo bylinky, prípadne čokoľvek, čo chcete lisovať

Pripravte si všetko potrebné na výrobu lisu. Dôležité je mať nachystané dve rovnako veľké dosky. Tie nemusia byť veľké. Ich veľkosť závisí od toho, aké kvety si chcete nalisovať.

Z krabíc, ktoré vám stoja zbytočne v špajzi alebo kdekoľvek doma, vyrežte pomocou orezávača veľkosť rovnakú, ako je veľkosť pripravených dosiek. Stačí, ak dosku položíte na rozloženú krabicu a kartón podľa nej vyrežete. Dajte si ale pozor, aby ste sa neprerezali na druhú stranu. Ideálne je dať si pod kartón dosku alebo ďalšie kartóny, ktoré vám zabránia prerezať sa až na stôl, prípadne podklad, kde kartóny režete.

Krabica s orezavacom

Rovnakým spôsobom ako kartón z krabíc si pripravte aj pergamenový papier alebo papier na pečenie. Vôbec sa ale netrápte, ten môže byť o niečo menší ako veľkosť dosiek či kartónov.

Narezanie papiera na pecenie


Kartóny s doskami poskladajte na seba tak, že dosky tvoria hornú a spodnú stranu lisu a kartóny sú umiestnené medzi nimi.

naskladane kartony

Do štyroch rohov dosky namerajte alebo len od oka priložte podložku, stred si vyznačte ceruzkou a vyvŕtajte dieru. Veľkosť diery spravte o niečo málo väčšiu, ako je veľkosť skrutiek. Bude sa vám potom jednoduchšie pracovať ďalej.

navrtanie-dier

Skrutky vložte do podložiek a prestrčte ich cez spodnú dosku, prípadne aj niekoľko kartónov.

vlozenie skrutiek


Na kartón položte pergamenový papier alebo papier na pečenie, potom rastlinku, ktorú chcete zlisovať, znovu pergamenový papier a až potom vložte na skrutky ďalší kartón. Takto postupujte ďalej.

Skrutka spodna doska

Keď máte bylinky uložené v lise, použite krídlové matice, aby ste všetky 4 rohy lisu poriadne utiahli. Rastlinky nechajte lisovať 2 - 3 týždne, kým poriadne nevyschnú.

lisovanie kvetov


Po niekoľkých týždňoch lis otvorte, vyberte vylisované rastliny a nalepte si ich do herbáru či receptáru. Použiť ich môžete aj pri balení darčekov. Pergamenový papier ani kartóny nevyhadzujte. Môžete ich pri lisovaní používať hádam donekonečna.

herbar